[ MONITORID]

KUIDAS KÄITUDA MONITORIGA?
[ joint effort of Goodwin and Äripäev ]

Monitor kipub olema silmapiinaja, aga mõningase hoolitsusega saab seda asja veidi parandada. Monitori ostes tasub põhjalikult valida, arvuti peab andma piisavalt kõrge sagedusega pilti, ning töökeskkond peab arvestama monitori omadustega. Iga natukese aja takka tuleb mul Äripäevas kirjutada monitoridest, aga kuna erinevalt muust arvutitega seotust monitori-teema ei vanane, siis alljärgnevalt veidi lugemist... { ja ära unusta lugemast ka Komalat! }

Kuidas uurida monitori?

  • Nokia Monitor Test on freeware-programm, mis lubab lihtsalt hinnata enamust monitori omadustest, mis tavakasutajale silma võivad jääda. Proovi järgi: [ Nokia Monitor Test ].
  • DisplayMate väidab, et enamus ajakirjadest kasutab oma monitori-testides nende softi. Internetist saab võtta nende [ DisplayMate for Windows Demo ] (täis-versioon maksab muideks üsna mitusada dollarit), aga kindlasti lugeda ka proffide soovitusi monitori pruukimise alal ehk [ Top 10 Video Tips ] (jah, need käivad nii arvuti- kui videomonitoride kohta).

Kuidas häälestada monitori?

  • Mõlemad ülalmainitud programmid aitavad ka nn. 'heledust' ja 'kontrasti' õigeks sättida.
  • Miks eelmises lõigus on 'nn' enne 'heledust' ja 'kontrasti'? Tegelikult on ainus võimalus nende õige kasutamine selgeks õppida, kui loete läbi Charles Poynton'i vastavad selgitused (vähemalt on see ainus võimalus, enne kui ma need eesti keelde tõlgin ja siia välja panen) -- [ Black level and Picture ]. Loomulikult maksab tutvuda ka [ Poynton's Color Technology Page ] 'iga tervikuna, äärmiselt huvitav materjal, enamus saadaval nii HTML- ehk webi-kujul kui ka PDF'is ehk tõsiselt korraliku tüpograafiaga laotud väljaandena (lugemiseks läheb vaja Adobe Acrobat'i, mille saab [ Adobe ] webist).

Kuidas saada hakkama ergonoomiaga?

Mida ma ise asjast arvan?

Läbi aegade on saanud kirjutatud mitu nädala-kommentit monitoridest. Kuna Äripäeva hinnapakkumiste teemad olid jaotatud monitori suuruse järgi, on ka need jutud sellega seotud. Aga samas ka üsna sidumatud (ja niimoodi üheskoos vaadates veidi teineteist ja ülaltoodud teemasid kordavad).

Tahaks lisada?

Aga palun! Mina olen Peeter Marvet ehk pets@goodwin.ee, ja igasugune abi monitori-info kogumisel on igati teretulnud.

WWW Copyright © 1996, 97 Peeter Marvet. All Rights Reserved
Siintoodud materjalide kasutamine muuks kui isiklikuks tarbeks on kõvasti keelatud.
Kõik artiklid autorite ja Äripäeva poolt siin kasutamiseks lahkelt lubatud.
www.goodwin.ee peal asuv tarkvara meie teada tasuta levitamiseks lubatud.
Kõik nimetatud kaubamärgid kuuluvad kellelegi.