17-tolline monitor

Peaaegu nagu televiisor

Peeter Marvet
19.04.1995, Äripäev

Tõsiasi, et 17-tolline monitor kipub oma hinnalt olema võrreldav odava arvutiga (koos monitoriga!), annab alust arvata, et tegemist pole "keskmisele kasutajale" mõeldud seadmega.

Mida siis annab 17-tolline monitor meie arvutitöökohale peale enam austust äratava välimuse? Kindlasti võimaluse näidata ekraanil korraga rohkem informatsiooni, sest isegi kui 15-tolline monitor peaks viisakalt hakkama saama 1280x1024-punktilise pildi näitamisega, jäävad kirjad ekraanil normaalse nägemisega inimese jaoks natuke väikseks. Näiteks kujundustööde, aga miks ka mitte lihtsalt raskekujulise tabelarvutamise puhul on võime näidata korraga suurt hulka informatsiooni kindlasti abiks. Läbi lukuaugu piilumine kahandab tunduvalt võimet tunnetada süsteemi kui tervikut.

Kui jätta kõrvale rahakogumise faas (kaks lisatolli tähendavad vähemalt pooleteisekordset hinnatõusu), siis on 17-tollise monitori ostmine kindlasti palju lihtsam 15-tollise ostmisest, seda kasvõi pakkujate arvu vähenemise tõttu. Samal põhjusel peaks olema lihtsam otsustada monitori kvaliteedi üle.

Hinnates monitori võiks jälle kord alustada pildi mõõtmisega. Tabelis toodud arvude alusel joonistatud kastide korduva ülemõõtmise järel julgen väita, et 17-tollise diagonaaliga monitori pildi diagonaal võib olla ka alla 15 tolli. Eks igaüks ise pea otsustama, kui suurt monitori ta oma raha eest saada tahab. Samuti tasub oma silmaga järgi vaadata ja otsustada, kas pilt igapäevaseks tööks piisavalt terav ja püsiva asukohaga on, sest hind on sedapuhku juba sellises suurusjärgus, kus ükski müüja ei tohiks kauba kvaliteeti selle odavusega õigustada. Uurima peaks ka ekraanipinna töötlust, sest eriti suvisel valgusrikkal ajal võib kehvema pinnatöötlusega monitor osutada osal tööajast kasutuskõlbmatuks. Kindlasti maksab jälgida, kui suure tihedusega pilti suudab pakutav monitor värelusvabalt näidata.

Kommentaari kirjutamise ajaks polnud kahjuks saabunud minu lemmikmonitori - EIZO / NANAO - hinda, kuid eeldan, et see peaks olema üle kahekümne tuhande krooni. Ma ei soovi siinkohal kutsuda üles ühtegi toodet kindalt eelistama, kinnitan vaid, et konkurentidest oma poolteist korda kõrgemale hinnale vaatamata ei pruugi tegemist olla "kirvehinnaga", ning et tegemist on tõesti monitoriga, mida tasub endale töövahendi ostmisel võrdlusaluseks võtta.