Empiirium -- Peeter Marveti kodulehe päis. Aga mis on empiirium?

[ PEAKIRI ] [ RESUME ]

[ Uniprint ]

[ Komala ] [ Monitorid ] [ Skannerid ] [ Testimised ] [ Acrobat ]

[ VANAD ]

Enesekriitika veerandtund

Kuna enamus kodanikke võtab suuremal või vähemal määral nõuks pahandada, kui ma nende www-ressursside üle arvamust avaldan, siis nende lohutuseks on nüüd olemas ka minu arvamused enda loodud või muul viisil minuga seotud lehekülgede kohta (nimelt ei või ma neid Vinges avaldada). Ja nüüd on keegi veel www.goodwin.ee kah Vingesse pistnud -- ei jää muud üle, kui asjadesse selgust tuua.

Aga pool rõõmu võtan ma muidugi lugejalt kohe alustuseks ära – see pole siiski enesehaletsemine, vaid pigem nagu to-do-list… Ja mis kõige hullem, tänaseks on esimese järgu roppus juba likivideeritud -- aga alljärgnevad pealkirjad viitavad siiski muutmata lehekülgedele. Jäägu nad sellistena teistele õpetuseks.

www.goodwin.ee

Uhhh… Kohe näha, et lehekülje tegemise hetkel on olnud erutav miski uus PhotoShopi’i filter, ja seda on tulnud ju kohe rahvale välja näidata. Ja üleüldse on üks tobedamaid ideid teha ühe-kliki-esilehekülg, mis ainult raiskab lugeja aega – hea veel, et ei pea demovideot vaatama… Siiski, seda lehekülge annaks veel hullemaks teha, kui siia üks vasakule-paremale kiikav silmamuna-animatsioon lisada.

www.goodwin.ee/pets

Lehekülg algab miski tobeda pildi-kompaga, millel tulikirjas DNS’i andmetel mitte-eksisteeriva masina nimi. Küll võib sellest välja lugeda ühte – tegemist on järjekordse kodanikuga, kes ennast winnie’ks või pooh’iks võtab pidada.

Pildi all on menüühakatis, mis ei (a) ole täielik (b) koosne sama kategooria elementidest (c) hõlbusta üldist navigeerimist.

Veel allpool tuleb hulk pealkirjastatud lõike, mis kehuvad autori poolt parajasti valmis saanud alamlehekülgi. Ei taha ette kujutada olukorda, kui keegi peaks tahtma ligi pääseda näiteks kaks kuud tagasi tehtud selgitusele, kuidas võidelda Word’i makroviirusega (juck!, pole vist enamdokumenteeritud käitumist kui sellega võitlemine) – arvatavasti eeldab autor, et kõigil lugejatel on sama haige fantaasia kui temal ja et nad viitsivad site’i kaardi paberile joonistada…

Kogu kujundus seisneb kitsa ribana jooksvas tekstis, millele on kohati mõni pilt lisatud. Teksti keskelt täiesti etteaimamatutest kohtadest lähevad lingid kusagile mujale. Ei saa öelda, et see oleks suvalise monitori jaoks sujuvalt skaleeruv kujundus – pigem võiks rääkida www-reumast (-jooksvast, -lendvast, -radikuliidist, -puujalgsusest).

Absoluutselt pole kogu www jooksul kasutatud ära antud meedia võimalusi. Nähtavasti on autor harjunud elama DOS-keskkonnas ja tema tekstiredaktoriks on Norton Editor, millegi muuga ei saaks sellist vaimuvaegust selgitada.

www.goodwin.ee/printmedia

Täiesti arusaamatu koht. Üritus on möödanik, uut pole tulemas – why see asi siin istub? Arvatavasti on autor austraallane, sest menüüd, mida põhjapoolkera inimesed on harjunud ikka üleval servas hoidma, on sedapuhku alla kolinud.

www.uniprint.ee

Ekraani keskele paigutatud ja pealkirjastatud tekstiriba reedab autori – arvatavasti puudub tal igasugune fantaasia, kui ta kahe endaga seotud lehe kujundused sarnased teeb. Veidi ringi mütates jõuab lehele, kus on nimekiri selles web’is olevast infost – no issand, miks peab selleni jõudmiseks vaat et tagauksest välja marssima! Seejuures ei saa jätta mainimata, et inf antud ala sugugi täielikult ei hõlma…

Järelsõna

hetkel vahest aitab… kunagi, kui aega saan, kirjutan ka sellest, miks miski nii on tehtud (käib ainult mitte-ümbertegemisele minevate asjade kohta).

Ja muideks, just täna leidsin ma ühest väga heast web’ist, mida peab Charles Poynton, tema arvamused www-kujunduse kohta. Mehest endast vahest niipalju, et ta lõi kunagi firma Poynton Vector, et leida NASA’le lahendus shuttle’i-piltide NTSC-videosse keeramiseks; on andnud oma osa TIFF 6.0 failiformaadi mõningate värviga seotud osade läbisurumisel; on web’is tõsine autoriteet kõige selle osas, mis puutub videosse, arvutitesse ja värvi.

Ja teine mees, kelle juurest on muuhulgas pärit minu kommentaar "yellow text on purple background society" kohta – Jeffry M. Glover. Kui ma õieti mäletan, siis sinna viis mind mitte AltaVista, vaid paber-ajakiri MacUser….

terv.,
-pets-

 

(c) 1996, 97, 98 Peeter Marvet ja Goodwin. All Rights Reserved. Viimased uuendused 27-05-1997 21:47.
Kõik siin web' is leiduvad failid on meie teada vabaks levitamiseks lubatud või on meil asjakohane luba; kõikide tekstis mainitud kaubamärkide kuulumist nende omanikele tunnistame. All mentioned brand and product names are trademarks, registered trademarks or service marks of their respective holders.
Kasutajatel lubatud siin web'is leiduvast teha 1 (üks) väljatrükk isiklikuks tarbeks; muudel puhkudel (kasutamine koolituseks jms) küsib viisakas inimene kirjalikku luba Peeter Marvet'ilt (
pets@goodwin.ee).