Empiirium -- Sulo Kallase kodulehe päis. Aga mis on empiirium?

[ MÕTTED ]

[ Ajaviite- tehnika ] [ Helitöötlus ]

Värsked MÕTTED ja TEGEMISED

TERVITUS

Alustuseks oleks ilmselt kohane tervitada. Siit lehelt hargnevad mõtted on kirja pannud Sulo Kallas. Mina, see tähendab. Kes mind vähegi tunnevad, teavad, et üks paremaid üldisi iseloomustusi minule oleks "patoloogiline ekspert". Kusjuures nimetus "ekspert" on siinkohal pärit Murphy seadustest, kus defineeritakse ekspert kui inimene, kelle laual on mingid paberid seisnud 30 minutit. Tegelikult on selle taga muidugi natuke rohkem kui ainult paberid. Tegelikult hakkab asi rohkem sealt, et kui ma midagi huvitavat näen, siis ei suuda ma vastu panna kiusatusele seda asja põhjalikult tundma õppida, uurida, lahti kruvida, sisemusse süüvida. Enne rahu ei saa, kui asi end minu jaoks ammendanud on. Või siis ilmub midagi muud ja huvitavamat. Sellest tulenevalt võin arutleda küllalt suvalistel, mõnes mõttes ka omapärastel teemadel nagu näiteks feminism, personaalarvutid, nende hingeelu, nende jupid, viskid, maailmapoliitika, sugudevahelised suhted, mitmed arvutite kasutusvaldkonnad ja palju muud. Üks kõige hingelähedasemaid teemasid minu jaoks on aga muusika ja seda edasi kandev tehnika. Olin 4 aastane aastal 1974, kui minu koju tekkis esimene magnetofon – mu vanem vend lõpetas siis nimelt keskkooli. Juhuslikult oli ta aga ka elektroonikast huvitunud ja ehitas sinna magnetofoni kõrvale ka korraliku raadio, millega üle lahe kostvat muusikat kuulata ja seejärel lindistada. Mõned kuud hiljem olin mina majas kõige teadjam, mis lood kus lintidel kuskohas asuvad (tolleaegsetele lintidele mahtus 4 tundi ja 20 minutit muusikat, kummalegi küljele 2 sõltumatut rada a 65 min). Noh, sellest nelja-aastasest nolgist on nüüd päris palju aega mööda voolanud, fanatism on aga püsinud. Sellest fanatismist siis ka valik, millised mõtted ma esimesena siia nurgakesse kirja panen. Hingele armsaid huvisid on tegelikult muidugi siiski rohkem.

MÕTTEID HIFI TEEMADEL

Kõigil meil on tänapäeval mingid riistad mis on võimelised muusikat tekitama. Mõnedel on kitarrid või suupillid, mõnedel on väikesed plastmassist sangaga karbid, mõnedel on suured, punasest puust käsitööna ja kullatud esipaneelide ja hõõguvate lampidega, tube täitvad konglomeraadid. Mõned räägivad kvaliteedist, mõned kuulavad kvaliteetset muusikat, mõnede autod tümpsuvad saja meetri taha. Mõned räägivad sellest, et neile kvaliteet tegelikult üldse korda ei lähe, samas kurdavad, et kõva muusika paneb pea valutama.

Kõike seda kõrvalt vaadates hakkab mul südamest kahju, kui palju asju on inimesed suutnud sellel teemal vääriti mõista. Samuti on kahju sellest, kui väike osa rahvast omab kõigevähematki aimu sellest, misasi on kvaliteetne muusika. Üldjoontes võib öelda, et need vähesed piirduvadki nendega, kes sedasamust muusikat ise teevad või kunagi teinud on. Pluss siis veel mõned üksikud fanaatikud. Sellest on kahju, eriti nähes seda, et sugugi kõikides riikides see nii ei ole. Hea on näiteks vaadata, kui palju erineb kodudesse müüdava muusikatehnika turg meie omast Inglismaal. Kusjuures kõige fantastilisem on selle juures see, vaatamata sealsele elatustasemele, saab neil seal tõeliselt hästi kõlava koduse muusikasüsteemi kokku oluliselt odavamalt kui meil. Ja ainus vahe nende ja meie vahel on selles, et nende publik on valiv, aru saanud sellest, kuidas kvaliteetne muusika kõlab. Nii hästi on aru saanud, et suur osa meie turul palju nähtud nimesid ei suuda Inglismaa turul üldse midagi müüa. Teised jälle teevad Inglismaa turu jaoks spetsiaalselt toodetud tehnikat. Ja muu pahna müüvad muudes riikides maha.

PAKITUD MUUSIKA

Digitaalkujul muusika pakkimine on viimasel ajal tõhusalt arenenud ja seeläbi ka inimestele käeulatusse jõudnud. Kellele arvutite maailmas ja Internetis .MP2 ja .MP3 failide näol, kellele koduses ja professionaalses tehnikas MiniDiskide kujul, kellele digitaalse video ja digitaalse satelliittelevisiooni osana. Enamik inimesi, kes sellega põgusalt kokku puutuvad, räägivad sellest vaimustunult kui iga ilmaga praktiliselt "CD kvaliteediga" muusikat andvast süsteemist. Ja sellest, kui viimasepeal hea kvaliteedi neist uusim arvutitele kättesaadav MPEG Audio Layer 3 annab. Pärast nimetatud vahendite ohjeldamatut uudishimulikku võrdlemist erinevates oludes, on mul igatahes tekkinud kõva tahtmine mõningaid muusika pakkimisega seotud müüte ümber lükata. Sealhulgas selle, kui lähedase kvaliteedi CD-le annab pakkimine ja selle, kuivõrd hea süsteem on MPEG Audio Layer 3, mida praegusel ajal põhiliselt arvutite maailmas .MP3 failide näol kohata võib.

 

(c) 1996, 1997 Sulo Kallas ja Goodwin. All Rights Reserved. Viimased uuendused 19-04-1997 23:24.
Kõik siin web' is leiduvad failid on meie teada vabaks levitamiseks lubatud või on meil asjakohane luba; kõikide tekstis mainitud kaubamärkide kuulumist nende omanikele tunnistame.
Kasutajatel lubatud siin web'is leiduvast teha 1 (üks) väljatrükk isiklikuks tarbeks; muudel puhkudel (kasutamine koolituseks jms) küsib viisakas inimene kirjalikku luba Sulo Kallas'elt (
sulo@goodwin.ee).