Empiirium -- Peeter Marveti kodulehe päis. Aga mis on empiirium?

[ MÕTTED ]

[ Ajaviite- tehnika ] [ Helitöötlus ]

What HiFi räägib (lihtsalt mõned näited)

  • ... Tight, agile controlled and extremely natural ...
  • ... fun-sized speakers that create a big soundstage, but could have more sparkle ...
  • ... but they are capable of spacious presence virtually unrivalled at the price ...
  • ... strong bass but lacking substance in the midrange and top end ...
  • ... sound great with sufficient bass and a smooth, detailed treble ...
  • ... they may lack the depth and scale ... but are both comely and musical ...
  • ... big sound that’s detailed, controlled and hugely involving ...

Ma saan küll aru, et need on kontekstist väljarebitud kommentaarid ning tagatipuks kahjuks inglise keeles, kuid tegu on lõigetega, mida on natuke raske korralikult tõlkida, kuna ma ei ole kursis sellise emotsionaalse eestikeelse sõnavaragagi. Paari olulist sõna tahaks aga natuke lahti seletada:

  • soundstage - eestikeelset vastet ei tea. Selle sõnaga kirjeldatakse seda, et kui istute, kuulate muusikat, panete silmad kinni ja kujutate ette, et teie ees on lava, siis kui suur see "lava" teie ees tundub? Halvim äärmus on, kui tekib tunne, et kõik muusikud on valjuhääldajate vahele kobarasse sunnitud ja siis seal teineteist õlgupidi nügides üritavad kuidagi mängida. Parim äärmus on, kui ta on hästi avar. Kui tekib juba mulje lavast mis on oluliselt suurem kui tuba milles te muusikat kuulate ja nagu avaneks kõlarite taha, kaugele, kaugele. Kui kuulate orelimuusikat ja silmad kinni tundub teile, nagu oleksite te suures kirikus, kõigi kiriku juurde kuuluva suure kajava koja kõlaga, siis on tase. Kui moodsas elektroonilises muusikas saavutatakse effektimasinatega mulje, nagu avaneks teie kõlarite vahelt vaade väljakule, suurele väljakule, kus siis mingit tegelased laulavad, on tase. See on muide võimalik ja täiesti saavutatav.
  • controlled - kontrolli all... Kujutage ette, et lööte puumajas jalaga mürtsti vastu põrandat. Klaasid hakkavad klirisema, põrand kääksatab, mingi lauajupp kusagil pläriseb hetke. Sellisel juhul võib öelda, et teie toas tekkinud heli polnud teie jala kontrolli all, kuna pärast jala maandumist oleks pidanud tegelikult peaaegu kohe kõik vakka jääma. Võimendi (jalg) ja valjuhääldaja (põrand) koostöös toimub midagi sarnast. Basstrummi löök võib ideaaljuhul kõlada tõesti kui konkreetne löök mida kõrv kuuleb kui lööki mis praktiliselt kohe vaibub. Kui aga valjuhäädi pärast tegeliku löögi lõppu veel veidi edasi löriseb, on paha. Siis ei ole valjuhääldi poolt tekitatud heli võimendi kontrolli all. See võib olla nii võimendi kui kõlari viga.
  • detailed - detailne... Mõiste mida on väga kerge segi ajada kõrgete helide rohkusega. Ka mina ajasin omal ajal. Lihtsalt lahti seletatuna võiks rääkida sellest, kui palju nüansse muusikast korraga kuulda on. Kui rääkida kõrgetest helidest, näiteks taldrikutest, siis halvem äärmus on, kui kuulda on vaid umbmäärane "tsahh" ükskõik kui tugev see on. Paremal juhul omandab see tsahh, taldrikule omase metalse heliseva kõla. Veel parem on, kui sellest taldriku helinast eraldub see kõlks kui trummipulk taldrikut puudutas. Veel parem, kui hakkab välja kostma see, kuidas taldriku helina kõla kõikudes õrnalt kõigub. Veel parem kui on kuulda kui metalse pintsliga (tunnsitan et ei tea selle jupstüki nimetust muusikutel) taldrikule lüües eralduvad pintsli traatide taldriku puudutused õrna metalse krabinana lisaks taldriku helinale. Jnejne. Kuulates on halvemal juhul võimalik ülist pilti võrrelda uduse ja "sahiseva" televiisoripildiga, heal juhul aga hästi puhta, terava, puhaste värvidega pildiga. Ühel puhul on näitleja näoilmed selgelt näha, teisel juhul on vaevalt näha, et jalutab vasakult paremale. Muusikas jõuab kergelt kätte ka see, kui hakkab tajuma, et milline näoilme lauljal on. Naeratav, nukker, tõsine. Inimese hääle kõla nimelt natuke muutub näoilmest tulenevalt. Kehvema tehnikaga kuuleme me vaid seda, mis nooti ta parasjagu laulab, kas väristab häält ja heal juhul eristame ka sõnad, mida ta laulab.
 

(c) 1996, 1997 Sulo Kallas ja Goodwin. All Rights Reserved. Viimased uuendused 19-04-1997 23:28.
Kõik siin web' is leiduvad failid on meie teada vabaks levitamiseks lubatud või on meil asjakohane luba; kõikide tekstis mainitud kaubamärkide kuulumist nende omanikele tunnistame.
Kasutajatel lubatud siin web'is leiduvast teha 1 (üks) väljatrükk isiklikuks tarbeks; muudel puhkudel (kasutamine koolituseks jms) küsib viisakas inimene kirjalikku luba Sulo Kallas'elt (
sulo@goodwin.ee).