Empiirium -- Peeter Marveti kodulehe päis. Aga mis on empiirium?

[ MÕTTED ]

[ Ajaviite- tehnika ] [ Helitöötlus ]

Poekeskkond

On päris mitu asja, mida oleks kasulik teada kui poodides ringi käia. Põhiliselt on need seotud mitmete kuulmispsühholoogia omapäradega. Esiteks kuuleme me pingul närvidega erinevalt, kui täielikus rahuolekus. Poodi satume me harilikult linna sebimisest. Poemüüjatel on vahel närv püsti ja kiire. Tulemus on aga see, et kui müüja demonstreerib meile midagi, siis ei ole me võimelised kuulma paljutki, mida me kuuleksime ja kuulemegi hiljem kodus. Närvipinge probleemile lisandub veel ka see, et poodi astume me linnamürast. Kõrv harjub aga müraga umbes samuti nagu silm valgusega. Tulemuseks jälle see, et kõrv kuuleb poes palju vähem kui rahulikus keskkonnas. Ja loomulikult ka see, et poes teeb harilikult häält rohkem kui üks riist. Enamik neist on meie oludes aga harilikult nii reguleeritud, et tümps ja kõrged helid domineerivad. Tulemus - kõrv harjub ja kõik muudmoodi demonstreeritud heli tundub kuidagi imelik ja selliseid erinevusi mis tegelikult ühe riista teisest paremaks teeb, on poekeskkonnas lõppkokkuvõttes võimatu kuulda.

Miks ma seda kõike kirjutan? Ise ka täpselt ei tea. Mulle lihtsalt tundub, et kasulik on seda teada ja endale teadvustada. Kõigest sellest teooriast tulenevaid praktilisi soovitusi võite siin lehekülgedel varsti ilmselt ka lugemiseks leida. Üpris ilmne on, et meie oludes mingit tehnikat koju katsetamiseks ja mulje kujundamiseks nagunii ei saa.

 

(c) 1996, 1997 Sulo Kallas ja Goodwin. All Rights Reserved. Viimased uuendused 19-04-1997 23:28.
Kõik siin web' is leiduvad failid on meie teada vabaks levitamiseks lubatud või on meil asjakohane luba; kõikide tekstis mainitud kaubamärkide kuulumist nende omanikele tunnistame.
Kasutajatel lubatud siin web'is leiduvast teha 1 (üks) väljatrükk isiklikuks tarbeks; muudel puhkudel (kasutamine koolituseks jms) küsib viisakas inimene kirjalikku luba Sulo Kallas'elt (
sulo@goodwin.ee).