Empiirium -- Peeter Marveti kodulehe päis. Aga mis on empiirium?

[ MÕTTED ]

[ Ajaviite- tehnika ] [ Helitöötlus ]

Kõrvadele hakkamine

Huvitav tähelepanek siinjuures, et inimesed kes muidu arvavad, et nad helikvaliteedist midagi ei tea, ei tahagi teada ja üleüldse odaval ja kallil pillil vahet ei tee, on tihti just küllalt tundlikud selle suhtes, mida ma "kõrvadele hakkamiseks" nimetan. Tunnen ise üht tüdrukut, kes suhtub suhteliselt ükskõikselt igasugustesse juttudesse helikvaliteedist ja muust säärasest. Harilikult, kui minu pool keegi sealhulgas mina midagi kõvemini kuulata tahtsime, oli tema alati vastu ja üritas rahvast veenda vaiksemaks keerama. Et pidi kõrvadel valus olema. Kui mul vahepeal üks tõeliselt korralike kõlarite paar (B&W DM603) uudishimu rahuldamiseks enda juures oli, siis minu suureks üllatuseks ei olnud ta üldse kõvaks keeramise vastu. Tegime ka proovi, lülitasime vahepeal nadimad kõlarid külge.

Siit moraal, et inimene võib küll öelda, et "tema ei tee vahet kvaliteetsel ja mittekvaliteetsel". Mingi piirini peab see reeglina tõesti paika, aga needsamad inimesed ei kujuta reeglina ette, kui vahe piisavalt suur on, siis on paremat süsteemi lihtsalt oluliselt meeldivam kuulata isegi kui sõnades ei oska näppu peale panna, et milles siis vahe on. Mina ütleks selle peale, et polegi vaja aru saada, mis teisiti on. Oluline, et hea oleks. Ja et ilmaasjata pole mõtet ka jama osta.

 

(c) 1996, 1997 Sulo Kallas ja Goodwin. All Rights Reserved. Viimased uuendused 19-04-1997 23:27.
Kõik siin web' is leiduvad failid on meie teada vabaks levitamiseks lubatud või on meil asjakohane luba; kõikide tekstis mainitud kaubamärkide kuulumist nende omanikele tunnistame.
Kasutajatel lubatud siin web'is leiduvast teha 1 (üks) väljatrükk isiklikuks tarbeks; muudel puhkudel (kasutamine koolituseks jms) küsib viisakas inimene kirjalikku luba Sulo Kallas'elt (
sulo@goodwin.ee).