Kommentaar Kuku-Raadiole ja veidi lugemist edaspidiseks eluks.
Peeter Marvet, 19.03.1997

”Nelja arvutifirma liit Microsofti vastu” oli üks eelmise nädala uudistest, teema ise on aga pideva standarditega madistamise üks järjekordsetest väljunditest. Microsoftil on oma standard, aga teised posid pidasid paremaks teise ree peale hüpata – ja nimetada seda vaid nelja firma liiduks on veidi alahindav, sest Object Management Group’is peaks olema liikmeid nii 100 kanti. Ka Microsoft lõi seal kaasa nii 1994.a. paiku, aga kuna tema soov peale ei jäänud siis läks ära oma liivakasti.

Sellist standardisõda leiab arvutimaailmas aga üsna palju, võtaks näiteks uued, 56kb/s modemid – on Rockwell’i standard ja US Robotics’i standard, ja need täna omavahel kokku ei sobi. Miski paneb mind aga uskuma, et ei möödu kaua aega kuni üks neist peab alla andma, ja mina arvaksin et see on US Robotics, kelle ostis ära Rockwell’i punti kuuluv 3Com. Sama võiks ennustada ka nelja-firma-liidu kohta – arvatavasti muudab üks pool veidi aja pärast oma ”partei põhiliini” nii, et tagatud oleks koostöö ka konkurendi tarkvarakomponentidega, ja meil on jälle üks standard. Seejuures ei imestaks ma, kui paindujaks oleks Microsoft, sest tunduvalt lihtsam on oma kurssi muuta ühel firmal kui sajast firmast koosneval komiteel.

Soovimata laskuda tehnilistesse pisiasjadesse ütleks, et antud puhul on tegemist jahiga suurtele korporatiivsetele kasutajatele, ja siinkohal tasub mainida, et kolm neljast on nimelt selle ala trenditegijad – Netscape ja Microsoft tegelevad mõlemad aga alles üks dessandi alustamisega ja teine üksikute punktide võitmisega. Netscape kuulutas eelmisel nädalal muuhulgas välja uue termini ja strateegia, võtmesõnaks crossware ehk eestikeeli siis vahest ristvara, ja ristvara peaks tähendama riistvarast sõltumatut tarkvara

Võiks öelda, et selline madin käib arvutimaailmas pidevalt. Väga põnevaks läheb muide näiteks protsessorivallas nii kuu-kahe pärast, kui AMD’l tuleb välja K6 ja Intelil Pentium II – Intel nimelt on mõelnud välja uue protsessoripesa ja jagab selle patenteerinud, eesmärgiks see, et samasse pesasse ei saaks panna mõne teise tootja protsessorit. Samas pakuvad konkurendid AMD ja Cyrix vanematele emaplaatidelegi sobivaid võimsamaid protsessoreid, nii et kas Inteli plaan saab talle võiduks või kaotuseks näitab aeg.

Ja veel ühte sorti madistamine oli eelmisel nädalal kuum teema – nimelt Apple’i renoveerimine. Kokku on sealt lõpparve saanud nüüd 4100 inimest, ja levib arvamus, et tegelikult peaks number olema hoopis 4101, ehk haarama enda hulka ka firmapealiku doktor Gilbert Amelio...

(c) 1997 Peeter Marvet