"Komala". Koht, kus komadel on hää elada.

Word'i makroviirus

NB! Kui sa juba tead, mis on makroviirus aga tulid siia lehele lihtsalt sellepärast, et siit on hea leida F-Macro nimelist utiliiti, siis selle leiad veidi allpool...

Kui sul peaks olema Word, siis vaata kindlasti vahetevahel Tools-menüü alt Macro't. Ega seal juhtumisi midagi sellist ei paista?

Word: Tools/Macro dialog

Selle asja nimi on Word'i makroviirus, täpsemalt Concept'i-nimeline makroviirus. Kuidas aga sellega võidelda ja seeläbi kõrge vanaduseni elada? Ja kuidas ära tunda, et oot-oot, miski paha poiss tuli parajasti külla?

Üldiselt, kui Word’is mõnda dokumenti avades tuleb ekraanile dialoog, kus on ainult number "1" ja "OK" klahv; kui te avastate, et dokumente lubatakse salvestada tavalise ".doc" asemel ainult ".dot"-kujul ehk template’ina; või kui makrode hulka on tekkinud näiteks "AAAZAO", "AAAZFS", "AutoOpen" ja "PayLoad" (aga see pole sugugi lõplik nimekiri -- misatahes mitte sinu poolt teadlikult loodud makro on vaikimisi kahtlane), on teil põhjust arvata, et teieni on jõudnud Word’i viirus.

Hangi viirusepeletaja!

Kõige mugavam lahendus oleks seejärel kindlasti hankida mõni viirusepeletaja, näiteks jagab F-Prot viirusepeletajat müüv DataFellows oma www-lehel tasuta F-Macro nimelist makroviiruse-peletajat (ja kui sa ei taha just ajada taga kõige viimast versiooni ning soovid säästa välisühendust, siis tõmba Goodwin'i serveris olev f-macro.zip (see on 25-09-1997 ehk versioon 2.12b, värskema võid leida DataFellows'i FTP-serverist). Kui sul peaks olema probleeme ZIP-faili lahtisaamisega, siis võta siitsamast WinZip versioon 6.3 kas Win95 (32-bitine) või Win311 (16-bitine) jaoks.

Ära tegele posimisega!

Hulk kodanikke pakub välja lahendusi, nagu näiteks NORMAL.DOT'i kustutamine või selle read-only'ks muutmine. Selline ravimeetod on aga kindlasti võrreldav posimisega, sest kui sa ei kasuta template'e, kus hoitakse stiilikirjeldusi ja makrosid, siis -- miks sa üleüldse selle Word'i peale raha raiskasid?

  • Stiilide kasutamine on äärmiselt IN. Stiile hoitab Word dokumendipõhjades, milliste hulka ka NORMAL.DOT kuulub. Nende kasutamise piiramine on äärmiselt paha harjumus.

  • Makrod on eriti IN, sest nad aitavad efektiivselt töötada. Iga viisakas kasutaja teeb alati, kui sama operatsiooni on vaja korrata rohkem kui kolm korda, vastava makro... Kujuta nüüd ette, et sellel kasutajal ei lubata seda makrot salvestada!

Igal juhul...

Igal juhul, avades võõrast dokumenti, vali alati alustuseks Tools-menüüst Macro ja vaata, ega seal midagi kahtlast leidu (sest kõik viirused ei pruugi sugugi number ühte näidata ja Okeid paluda).

Kui on kahtalsed makrod: kustuta ära, salvesta dokument, kustuda veelkord uuesti tekkinud makrod ja salvesta. NB! Pane tähele, et KAKS korda peab kustutama.

Seejärel teata sellele, kellelt fail pärit on, et ka temal oleks mõtet tervislikke eluviise harrastada. Ühtlasi võtan avalikult tagasi oma sõnad selle kohta, et mälus istuvad viiruseotsijad tulutud on — tellige endale kindlasti F-Prot, McAfee või Norton’i viirusepeletaja ja las nad tuulavad kõiki sissetulevaid faile. Muide, makroviirus on olemas lisaks Word’ile ka Excel'i ja AmiPro jaoks, kusjuures Excel'i-viirus on Eestis igati levimas.