Nädalakommentaar:
WindowsTV

Peeter Marvet
15.01.1996, Äripäev

Juba hulk aega ei ole olnud põhjust kurta, et mõni nädal arvutivallas nii möödub, et midagi ajaloolist ei juhtuks. Võtame näiteks eelmise nädala - lisaks Intel'i MMX-Pentiumile, millest juba põgusalt juttu oli, kuulutas Microsoft välja Entertainment 97 PC spetsifikatsiooni. Windows on meie töölaual, meie serverites, Windows CE leiab varsti meie taskust ja vahest ka autost ning külmkapist - ja nüüd siis veel ka enamus tavakodaniku ajast mis magamisest, tööst ja söömisest üle jääb, ehk telekas.

Entertainment PC (ajaviite-arvuti, vrd kontori-arvuti, kodu-arvuti jne) tähendab arvutit elutoa tele-video-audio-tornis, mis omakorda tähendab seda, et tal on suur ekraan, sellel telepilt, ja kõike seda saab juhtida mõnusalt diivanil lesides infrapuna-klaviatuuri ning -hiire abil. Kõigeks kohanduv PC-arvuti on alati olnud personal ehk ühe isiku jaoks, ja Microsoft arvab, et sellise olukorra muutmine aitab teha kodu-arvuti sama levinud tarbekaubaks kui näiteks telekas.

Viimase aasta jooksul on palju räägitud web-TV'st ja web-telefonist. Praktikas on aga internet loodud arvuteid silmas pidades, ja kõik madalamat pildikvaliteeti pakkuvad seadmed kipuvad seal jänni jääma. Samas ei suuda internet oma madala kiiruse tõttu veel niipea saada arvestatavaks meelelahutuskanaliks.

Microsoft pakub lahenduseks PC-arvuti, mis oleks koduse meelelahutus-keskuse südameks, integreerides seni omaette olnud seadmeid ja pakkudes neile lisakasutusi, ning täites ise digitaalteleka funktsioone. Kõige aluseks on Broadcast System for Windows (BSW), mis võimaldab arvutil vastu võtta nii analoog- kui digitaalsignaali (nt tavaline TV ja digitaalsed satelliidikanalid), kasutajaliides mis jätab kogu ekraani näiteks telepildile, aga hoiab Win95 Start-nupu alati käeulatuses, ning oskus välja lülitamise asemel ootereziimi minna nagu notebook-arvutid - sest kes ostaks telekat, mis mitu minutit käima läheb.

See on aga kõik vaid asja tehniline pool. Palju põnevam saab olema see, mida uue tehnoloogiaga saab teha näiteks edastatavatele telesaadetele - kokasaade, mida vaadates saate klõpsata kokaraamatu-ikoonile et retsepti salvestada, või miks ka mitte tekitada saate ajaks neti peale mõnda virtuaalset jututuba, kus vaatajad saavad reaalajas saadet kommenteerida ja arvamusi vahetada…

Lisaks veel vaid seda, et tavalise tekstitelevisiooni vahenditega saab päevas lähetada sadakond megabaiti infot (ole vaid meheks ja korja üles), ning üks digitaalne satelliidikanal annaks infot kiirusel 30 megabitti sekundis…