Skanner

Peeter Marvet
10.07.1996, Äripäev

Kui värviskannerite hinnaküsitlus-leht laiali saadeti, oli seal eeskujuks HP ScanJet 4c, nii et nähtavasti sellest tingituna on minuni jõudnud vaid temaga samasse hinnaklassi kuuluvate printerite pakkumised. Aga võib-olla pole lihtsalt suvi kõige õigem aeg skannerite müügiks - igal pool leiab hulgaliselt kirkaid värve, mida niikuinii lauaskanneriga kinni ei püüa.

Igal juhul tasuks sedapuhku teha pisike erand ja mitte rääkida skanneritest seisukohalt - mis ümmargune ja kallis, see ka hea. Loomulikult olen ma endiselt seisukohal, et Crosfield'i ja Hell'i suured skannerid on õige lahendus, kui te soovite pilti trüki jaoks kvaliteetselt ette valmistada, aga samas on ka terve hulk rakendusi, milleks ka odavam skanner sobib, kusjuures skanner võib olla isegi odavam, kui HP 4c.

Värviline väljatrükk on jõudnud hinnani, mis peaks tegema ta igale soovijale kättesaadavaks. Pisemateks vajadusteks aeglane tindiprits, suuremateks kiire aga kallim laser - igal juhul on võimalik leida vajadustele vastav lahendus, mis võimaldaks äärmiselt operatiivselt atraktiivset värvilist paberit tekitada selle inimkonna osa tarbeks, kes pole veel jõudnud interneti-ajastusse ja kelle ostueelistus ikka veel sõltub sellest, kui värvilisi reklaame neile jagatakse.

Ja neile, kelle interneti-ühendus ülemäära aeglane on aga kes siiski arvutit eelistavad, võiks ju värviliste lehtede asemel saata isekirjutatud CD-ROM'i, kuhu võiks salvestada pildid müügiks olevatest majadest või treitavatest puu-jupstükkidest. See ei sobi küll igale elualale, aga on võimalik, et just teie puhul oleks kasulik mõjutada ostjat info, mitte müraga. Hankida multimeediapresentatsioon oleks muidugi kallis, aga me võime ju läbi ajada ka odavamalt - pildid, hinnakirjad, selgitavad tekstid kettale, kaasa kasutamisõpetus - ja saada ikkagi tulemuse, mis värvilisest paberist kasulikum ja odavam.

Kindlasti leiaks skannerile ohtralt rakendust ka maja-sisestes töödes. Korralikus andmebaasis saab hoida kõrvuti teksti ja numbritega isegi videot, nii et miks siis ei võiks me seal pilte hoida, kui see muudaks mõne töölõigu kiiremaks või töökindlamaks.

Loomulikult tuleb ise-skannimise nagu iga teisegi ise-tegemise puhul alguses ettevaatlik olla. Kuidas teha nii, et pilt lisaks sellele, et kujutatav enam-vähem äratuntav on, ka kena vaadata oleks? Ja kuidas otsustada, millise tihedusega pilt ikkagi sisse tuleb lugeda, et sellest kõigiks vajadusteks jätkuks ja ta samas liigselt kettaruumi ei võtaks? Ja kas iga pakutav skanner ikka suudab head pilti teha?

Mina jagan tavakasutajale mõeldud skannerid kolmeks - head, aeglased ja mudakarva pildiga. Siit võiks siis järeldada, et hea skanner on kiire, s.t. skannimine ei tohi kunagi olla märgatavalt aegavõttev tegevus, sest muidu muutub ta tülikaks ja näiteks tõenäosus, et teil õnnestub viia lõpuni plaan kõik olemasolevad pildid tootenäidistest arvutisse viia, läheb kolinal luhta. Teine hea omadus on see, et pilt peab olema ilus. Kui võrrelda erinevaid skannereid, jääb kindlasti silma, et mõnel neist on pilt veidi udune, vähekontrastne ja värvid pole päris õiged. Ma olen kohanud ka skannerit, mille pilt kaugelt vaadates on enam-vähem, lähedalt aga oleks justkui läbi jääklaasi vaadatud - arvatavasti tähedab see mingit mehaanikaprobleemi.

Mina skanneri kvaliteedi pealt kokku ei hoiaks ja ma valiksin äärmise hoolega, millist osta. Hinnad ei erine palju, samas kvaliteet ja kasutamismugavus võivad üsna palju kõikuda, sest skanner pole siiski niisama levinud kui näiteks printer. Millised on võimalused pildi värve korrigeerida (ega ometi ainult automaatne?), kas saab kalibreerida skanneri tulemust vastavaks kasutatava väljundi, näiteks teie tindipritsi omaga? Skannerimüüjad räägivad kõik TWAIN-toetusest mis on kindlasti hea märk programmide integreerimisel, kuid minu meelest on alati ikka kõige praktilisem kasutada lihtsalt skanneriga kaasa tulnud programmi - muidugi eeldusel, et ta on hea. Kõik skannerid, mida reklaamitakse enam-kui-24-bitistena, on seda aga ainult sisemiselt - meie saame sealt ikkagi kätte 24-bitise pildi ja see sõltub skannerisoftist, kui hästi lisabittidest saadud võit meie lõpliku pildini jõuab.

Ja lõpuks - on veel üks tarkvarast sõltuv omadus, nimelt resolutsioon. Tihti armastatakse skannerite puhul rääkida optilisest ja rehkenduslikust resolutsioonist. Optiline on seejuures seotud sellega, palju on skanneri lugemispeas elemente, rehkenduslik ehk interpoleeritud tähendab aga nende tegelikult olemasolevate lugemiselementide vahele pildi juurde mõtlemist. Kaldjoonte servad lähevad küll loodetavasti vähemsakiliseks, eraldusvõime aga sellest ei kasva. Ainus skanner, mille rehkendusliku resolutsiooni kiitust olen ma maailmast leidnud, on Umax'i Vista S6E, mida suuresti kiidetakse juulikuu MacWorld'is, kus võrreldakse madalama hinnaklassi skannereid.