Skanner

Peeter Marvet
01.02.1995, Äripäev

Veel mõni aasta tagasi võis skannerit ostes arutada, kas valida 32 või 256 halltooniga variant. Tänane ostja jõuab pärast pakutavaga tutvumist arvatavasti arusaamiseni, et paljudel puhkudel võib värviskanner osutuda mustvalgest tunduvalt soodamaks ja perspektiivsemaks ostuks.

Aga enne ostma asumist muidugi küsimus - mis siis on skanner?

Skanner on lisaseade, mis võimaldab (üldjuhul) tasapinnalist kujutist arvutisse lugeda. Tasapinnaline lauaskanner (flatbed-skanner) sarnaneb koopiamasina kujutise lugemise osaga, s.t. klaasi all relssidel liigub valgusti ja lugemisoptika; vahe on selles, et valgustundliku trumli asemel valgustatakse värvi(ja heledus-)tundlike andurite rida, kust saadud informatsioon arvutisse saadetakse. Lisaks tasapinnalistele lauaskanneritele on laiatarbekasutuses levinud käsiskannerid, kus lugemispeaga tuleb käsitsi üle teksti sõita, mis, tõsi küll, x- ja y-suunas õigetes proportsioonides kujutise saamiseks teatavat käeharjutamist nõuavad. Lauaskannerite ja käsiskannerite vahele mahuvad veel mootoriga väikeskannerid, mis ise elektrijõul edasi liikudes ühtlast liikumiskiirust hoiavad, samuti on tehtud faksiga sarnanevaid skannereid, kus paber läbi skanneri veetakse. Slaidide lugemiseks on olemas spetsiaalsed slaidiskannerid ja tasaskanneritele valgustusseadmed. Muuseas, korraliku tasaskanneriga saab slaidi arvutisse lugeda ka ilma spetsiaalvarustuseta - loomulikult kannatab kvaliteet, kuid näiteks reklaamtrükise kujundusest ülevaate saamiseks on see üldjuhul piisav, sest kvaliteettrükiste jaoks tuleb arvatavasti veel mitu aastat kasutada reprokeskuste trummelskannereid, millede skaneerimistihedus, värvitundlikkus ja hind alates mitmekordsest kuni mitme suurusjärguni erinevad on.

Skannerit ostma asudes tuleb loomulikult lähtuda plaanitavast kasutusvaldkonnast. Võib arvata, et vähese kasutuse korral on sobivaimaks laheduseks mõni käsiskanneritest, millistega kaasatulev tarkvara võimaldab muuhulgas mitme tõmbega ka skanneri laiusest paar korda laiemat pinda skaneerida ja seejärel kokku liita. Suuremahulise töö ja kõrgemate kvaliteedinõuete puhul tasub osta tasaskanner, millel töötades võidab ajas kasvõi ainult töö lihtsustumise ja "inimfaktori" (värisev käsi, ebaühtlane liikumiskiirus jms.) arvelt. Tasaskanneritele on tihtipeale võimalik osta ka dokumendisöötja, mis juhul, kui skannerit kasutatakse teksti sisestamiseks arvutisse, peaks tööd palju hõlpsamaks muutma. Tasaskannerit ostes peaks kindlasti tähelepanu pöörama töökiiruse/kvaliteedi suhtele, sest vale otsus võib hiljem tähendada kas tunnet à la "aeglane praadimine tulistel sütel" või seda, et skanneriost ei too firmale oodatud tulu väljast tellitavate tööde vähenemise näol.

Ja lõpetuseks - olemas on ka kalleid (kuni 100 000) ja väga kalleid (kuni miljonid) lauaskannereid, mida lihtsalt arvutipoest ei leia. Nende kasutusvaldkond on trükiettevalmistus ja põhiline reegel tundub olevalt lihtne - kvaliteedi toob nullide arv hinnas.

Milliseid termineid teadma peaks?

RGB ehk red-green-blue - see on värvimudel, kus kõik vajalikud värvid esitatakse summana kolmest eri värvi valgusest (punane-roheline-sinine), mis annavad kokku valge; skannerit ostes pole vaja nõuda, et see tingimata RGB oleks, sest teistsuguseid skannereid (nagu ka värviteleviisoreid) lihtsalt pole. 24 bitti ehk 16 miljonit värvi - viitab sellele, et iga skaneeritava punkti iga värvikanali (R-G-B) numbriliseks esituseks on ette nähtud 1 bait (=8 bitti x 3 = 24 ehk 2563 erinevat väärtust); kindlasti ei tähenda seda, et skanner tõesti ca 16 miljonil värvitoonil vahet teeks, või et ta seda kogu skaala ulatuses ühtlaselt teeks; ka see on värviskanneri ostmise puhul vist ainus võimalik variant; muuseas, suured ja kallid trummelskannerid võivad olla näiteks 36-bitised (=12 bitti x 3). DPI ehk dots-per-inch ehk punkti tolli kohta - viitab skanneri värvipunktide lugemistihedusele (resolutsioonile), s.t. mitu punkti suudetakse tolli kohta füüsiliselt välja lugeda; levinud väärtused 300 ja 2400 vahel; eristada tuleb füüsilist ja arvutuslikku resolutsiooni, sest viimane tegelikult kujutise teravust ega detailsust ei paranda. SCSI ehk small computer system interface - arvatavasti üks mõistlikumaid viise lauaskanneri ja arvuti ühendamiseks; spetsiaalne, ainult skannerile sobiv SCSI-kaart võib tulla skanneriga kaasa, kuid vähemalt korralike skannerite puhul peaks sobima ka universaalne SCSI kaart, mis leiab arvutis ka muud rakendust näiteks kõvaketta, transporditava meedia või DAT-seadme ühendamiseks; SCSI-liidesega skanneri puhul ei tohiks olla vahet, kas ta ühendatakse PC- või Macintosh-arvuti taha. TWAIN - tarkvarastandard, mida järgivad programmid saavad skannerilt, täpsemalt sellega kaasa tulnud skaneerimisprogrammilt, pilte tellida; seda toetavad pea kõik kujundus-küljendus-jms.-programmid; TWAIN'i kasutamine muudab skaneerimise mugavaks ja sõltumatuks programmist, kus kujutist vajatakse, sest alati kasutatakse sama skaneerimisprogrammi.