eksperimentaalsed helid

Kas oleme kindlad, et muusikat saab luua vaid õppinud muusik? Ehk oleme lihtsalt kaanonite vangis - et päris pillid on vaid viiul ja klaver; et kaunis on vaid häälestatud orkester, kes esitab helilooja poolt nooti kirjutatud teost; et harmoonia moodustavad ainult teatud kokkulepitud noodid. Võib-olla suudaksime kõik luua muusikat, kui vaid neid pille ees ei oleks.
Erki Kannus 2002

<<< avaleht

Minu pillid on sündinud veendumusest, et iga inimene, olenemata vanusest, haridusest jne. on võimeline tekitama nauditavaid helisid. Selleks piisab vahel kõige igapäevasemaist esemetest - sukavardad, panged, lauad, vedrud, köögiriistad, veetorud jne. Säärastest materjalidest pillid on nimme häälestamatud; neist väljuvad helid ootamatud, üllatavad, mängima ahvatlevad. Vahel lisan helitehnilisi efekte, kuid need ei domineeri ja on enamikul juhtudel mittevajalikud.

Musitseerida võib üksi ja kambakesi. Viimasel juhul olen märganud, kuidas esialgsest kaosest - igaüks elab end välja, kuulamata teisi - mõne aja möödudes areneb kooskõla.

2001 näitusel "Konsensus" Rahvusraamatukogus valmis installatsioon Zincular Bells - rida põrkuvaid ja kajavaid ämbreid.

Esimene suurem avalik musitseerimine toimus 2002 Tallinnas Katariina kirikus ja kestis (koos unepausidega) 2 nädalat. Sealt said alguse:

Ülesriputatud klaver - klaverikeelte otsas rippuv vineeritahvel. (mp3 40 K)

Vardaviiul - kõlakastiga ühendatud sukavardad. (mp3 37 K)

Vinnastatud tshello - kombinatsioon vibust ja keelpillist.

Hiina kägu - pinges vedrud liivaämbritega. (mp3 25K)

Riidepuukitarr - väga lihtne ühekeelne instrument. (mp3 38 K)

Soundliters - klaaspurgist heliobjekt. (mp3 20 K)

Õpetaja - interaktiivne kõnesüntesaator.

2004 tegin algust katsega ehitada terve ruumi suurust theremini. Et kõik ei läinud päris nii nagu plaanitud, oli - koostöös Merlega - tulemuseks arvuti poolt juhitav heli/videoinstallatsioon "Puhas juhus."

Viinistu Kunstimuuseumi tünnid meelitasid looma midagi kohaspetsiifilist. Nii sai teoks 2005 näitus "Tee ise" - Merle poolt Juhuluulet soomeugri keeles, Erkilt Kammerdoor.

Järgmine liikumisele reageeriv heliinstallatsioon sündis 2005 suvel Haapsalu raudteejaama perroonil - teemakohane Reisijatele.

Infotankistide näitusel "Sündisin katseklaasist" 2005 Tervishoiumuuseumis sisustasime muuseumi tualettruumi heliinstallatsiooniga Laboratoorium.


>